Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  WATCHES & CLOCKS / Wristwatches / Pocket watch 6738691



*

nr 673 8691


POCKET WATCH

19th century, silver, + a key,


1800-tal, Silver, + nyckel


Estimate:

300

Sold:

SEK 500

Auction date:

Monday December 13 2010
at 17:46:01


  • Bid history
Time Bidder Bid
9/12 13:37:22 1      350 kr
13/12 15:34:03 2      Vinnande bud
13/12 15:55:37 1      450 kr


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: fickrova fickur nyckel rova silver ädelmetall
  • 7106 WRIST-WATCH
    Certina, 18k guld, med länk i doublé, diameter. 3,..//
    Present: SEK 7800

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:26
  • 7108 WRIST-WATCH
    Certina, doublé, bottens, diameter: 4cm cm, total ..//
    Present: SEK 400

    Auction ends
    in two days
    19 jan at 18:50




Ladda ner broschyr